Zmarł gen. dyw. pil. Kazimierz DziokW dniu 27 września 2018 roku, zmarł po długiej i ciężkiej chorobie gen. dyw. pil. Kazimierz Dziok, zasłużony generał Lotnictwa Polskiego, były dowódca WLOP i członek Klubu Generałów WP. Śp. gen. dyw. pil. Kazimierz Dziok urodził się 14 sierpnia 1941 r. w Cieszynie, na Rzeszowszczyźnie. W 1960 r. ukończył Technikum Mechaniczne w Rzeszowie. 13 września 1960 r. wstąpił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej Nr 5 w Radomiu. Szlify oficerskie i dyplom pilota otrzymał 30 marca 1963 r. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 5. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Szturmowego w Bydgoszczy (po wprowadzeniu samolotów Su-7 pułk ten został przemianowany, w roku 1967, na 3. Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego).
Początkowo był dowódcą klucza (od 13 grudnia 1969 r.), później dowódcą eskadry
(od 14 sierpnia 1973 r.). W okresie od 1 października 1973 r. do 15 lipca 1977 r. studiował w Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Rembertowie.
Po studiach powrócił do 3. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego, na stanowisko, które poprzednio zajmował. 20 października 1977 r. został zastępcą dowódcy do spraw liniowych tego pułku. Od 24 sierpnia 1978 r. do 20 stycznia 1983 r. był dowódcą 3. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Bydgoszczy. Po odejściu z 3. plmb został zastępcą do spraw liniowych dowódcy 3. Dywizji Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie. Stamtąd skierowany został na podyplomowe studia operacyjno-strategiczne w Akademii Sztabu Generalnego WP, które ukończył 15 lipca 1985 r. W okresie od 12 kwietnia 1985 r. do 25 marca 1991 r. był dowódcą 3. Dywizji Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie, później dowodził 3. Korpusem Obrony Powietrznej we Wrocławiu. 25 września 1995 r. został dowódcą Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Warszawie. Obowiązki dowódcy pełnił do 30 sierpnia 1999 r. Później pozostawał w dyspozycji ministra obrony narodowej, a w maju 2001 r. pożegnał się z mundurem. 3 maja 1991 r. otrzymał nominację na generała brygady, a 11 listopada 1995 r. na generała dywizji. Był pilotem wojskowym klasy mistrzowskiej. Legitymował się nalotem ponad 2000 godzin w tym 1900 godzin na samolotach odrzutowych.
Wykonywał loty na takich samolotach, jak: TS-8 Bies, Lim-1, Lim-2, Lim-5, MiG-15, MiG-17, Su-7 i Su-22. Z polecenia Ministra Obrony Narodowej testował samoloty, którymi były zainteresowane Wojska Lotnicze, takie jak: F-16, F-18, Gripen, Mirage-2000, Tornado i Alpha Jet. Lot pożegnalny wykonał 30 marca 1991 r. w Świdwinie na samolocie Su-22. Mieszkał w miejscowości Niemcz koło Bydgoszczy. Miał Żonę Krystynę, z domu Fidor, dwóch synów: Sławomira i Romana oraz dwóch wnuków Kubę (1993) i Mikołaja (2003).
16 maja 1996 roku Rada Miasta Świdwina nadała Mu tytuł „Honorowego Obywatela Świdwina”.
Był odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim (1999 r.), Krzyżem Oficerskim (1992 r.) i Krzyżem Kawalerskim (1985 r.) Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi (1978 r.). Posiadał tytuł honorowy i odznakę „Zasłużony Pilot Wojskowy (nadane w roku 1986), „Błękitne Skrzydła” oraz odznaczenia resortowe. Był także wspaniałym i etycznym myśliwym. W 1991 roku wstąpił do Polskiego Związku Łowieckiego – do WKŁ „Daniel”, przy 3. KOP we Wrocławiu, a ostatnio był członkiem WKŁ „Bałtyk” w Ustce. Od 1994 roku był selekcjonerem.
Interesował się łowiectwem i historią lotnictwa, grał w brydża, siatkówkę oraz w tenisa ziemnego.
Został pochowany 2 października 2018 r. na cmentarzu komunalnym w Bydgoszczy przy ul. Wiślanej. W ceremonii pożegnalnej uczestniczyła Rodzina zmarłego, kierownicza kadra Sił Zbrojnych RP, Sił Powietrznych oraz delegacje jednostek wojskowych i delegacje samorządów i administracji lokalnej, organizacji społecznych, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej, Klubu Generałów WP, Związku Żołnierzy WP, Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Wojskowego Świdwin, jak również koledzy, przyjaciele i mieszkańcy regionu. Pożegnał go gen. dyw. pil. Jan Śliwka, I Zastępca Dowódcy Generalnego RSZ i gen. bryg. dr n. med. Andrzej Wiśniewski, szef Oddziału Bydgoskiego Klubu Generałów WP. Nad grobem, w geście pożegnalnym, przeleciały trzy samoloty Su-22 z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina.

Święto 1 SLT I Szkoły nr 3W dniu 28 września odbyły się uroczyste obchody Święta 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i Święta Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Lotników Polskich w Świdwinie. Dziękując za zaproszenie składamy najserdeczniejsze życzenia Dowódcy 1 SLT i Pani Dyrektor, naszej Koleżance ze Stowarzyszenia Izabelli Starzyńskiej. Dalszych sukcesów w pracy zawodowej i życiu osobistym !


Uroczysty apel

W dniu 27 sierpnia 2018 r. godz. 10.00 przy pomniku upamiętniającym pilotów, którzy wykonując zadania ogniowe, oraz próby w locie na 21 Centralnym Poligonie w Nadarzycach
zginęli śmiercią lotnika, odbył się uroczysty apel stanu osobowego Poligonu wraz z zaproszonymi gośćmi. Delegacjami Stowarzyszenia "PROMOCJA 77" WOSL z Dęblina, Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Wojskowego w Świdwinie, w składzie Joanna Jędraszczyk, Stanisław Marchelewski, Krzysztof Leszczyński, Wiesław Domański oraz Pilskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.
Po zakończeniu uroczystości na 21 CPL delegacje stowarzyszeń razem z rodzinami pilotów złożyli wiązanki w miejscu upamiętniającym tragiczny wypadek pilotów sztabu 3 DLMB na samolocie SU 22 UM3K ppłk. dypl. pil. Bogdana Kawki, oraz ppłk. dypl. pil. Wacława Macko w dniu 11 lipca 1995 r. w okolicach m. Czarne Małe.

Wycieczka Budapeszt

Szanowne Koleżanki i Koledzy Informuję , że w dniach 26.10-29.10.2018 planowana jest wycieczka do Budapesztu. Chętnych do wzięcia udziału proszę o kontakt pod numerem
693 810 633 z Koleżanką Anią Wójcik. Ilość miejsc ograniczona.


Kondolencje

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 11.07.2018 roku
zmarła nasza Droga Koleżanka Elżbieta Leszczyńska. Wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci Elżbiety składamy mężowi jak i całej Rodzinie.

Zarząd Stowarzyszenia
Koleżanki i Koledzy
Przyjaciele


Piknik Zegrze Pomorskie !

Klub Seniora

Drogie Koleżanki i Koledzy.
15 czerwca 2018 roku w Klubie 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, odbyło się spotkanie inicjacyjne, mające na celu powstanie przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Lotniska Wojskowego w Świdwinie, nieformalnego związku, jakim będzie klub seniorów - członków tego stowarzyszenia. Dzięki uprzejmości i pomocy naszego kolegi, kierownika Klubu 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego , zebrani mieli przgotowaną salę oraz oglądnąć obrazy ,prace uczestników XVII Ogólnopolskiego Pleneru Plastysznego Świdwin 2018 ,którego sponsorem jest nasze stowarzyszenie.
Spotkanie odbyło się w miłej i pełnej planów spotkań na przyszłość atmosferze. Następne spotkanie odbędzie się dzięki inicjatywie kol. Stanisława Merchelewskiego we wrześniu tego roku na terenie jego działki rekreacyjnej. Istotnym wydarzeniem spotkania było wybranie Starszego Seniora KLubu ,którym został kol. Józef Olesiejuk.
Chciałbym w tym miejscu gorąco podziękować kol. Joasi Jędraszczyk i kol.Wiesiowi Domańskiemu, za pomoc w zorganizowaniu spotkania

Gorąco pozdrawiam
kol. Piotr Ćwiertnia
Piknik Lotniczy 2018Zgodnie z decyzja Nr Z-31/Org./P1 z dnia 25.08.2009 r. Ministra Obrony Narodowej, dzień 01. lipca został ustanowiony oficjalnym Świętem 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Z tej okazji wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Lotniska Wojskowego Świdwin, serdecznie zapraszamy Państwa na Piknik Lotniczy, który odbędzie się 30 czerwca 2018 r.

Piknik jest najważniejszym wydarzeniem lotniczym w naszym regionie. W trakcie tegorocznej edycji wydarzenia, odbędą sie pokazy lotnicze samolotów bojowych, cywilnych oraz historycznych wojskowych statków powietrznych, jak również pokazy skoków spadochronowych. Ponadto na wystawie statycznej będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu Polskich Sił Zbrojnych oraz jednostek państw sojuszniczych.

Wszystkie informacje dla wystawców, sponsorów, pilotów oraz zwiedzających będa aktualizowane na bieżąco.Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników wojska i lotnictwa do udziału w naszym Pikniku!Życzenia Wielkanocne

Wszystkiego najlepszego

Uroczystości Mirosławiec 2018„ … A jeśli z nas
Ktoś legnie wśród szaleńczych jazd ,
Czerwieńszy będzie kwadrat,
Nasz lotniczy znak …”

23 stycznia 2008 roku o godz. 19.07 samolot transportowy CASA C-295M podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku wojskowym 12. Bazy Lotniczej w Mirosławcu rozbił się … Zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie. Czterech członków załogi
i szesnastu oficerów Sił Powietrznych powracających z odbywającej się w Warszawie konferencji na temat bezpieczeństwa lotów. Piętnastu z nich służyło wówczas w jednostkach podległych świdwińskiej brygadzie.
W uroczystościach upamiętniających tragiczną katastrofę wzięły udział rodziny tragicznie zmarłych oraz w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Szef BBN Pan Minister Paweł SOLOCH, Minister Obrony Narodowej Mariusz BŁASZCZAK, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Pan Poseł Michał JACH, Dowódca Generalny RSZ gen. dyw. Jarosław MIKA, Dowódca Operacyjny RSZ gen. dyw. Sławomir WOJCIECHOWSKI, Inspektor SP gen. bryg. pil. Mirosław JEMIELNIAK, a także delegacje jednostek wojskowych, duszpasterstwa wojskowego, samorządów, szkół, organizacji społecznych oraz m.in. mieszkańcy Mirosławca i Świdwina. Uroczystości rozpoczęły się Koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP w Ośrodku Kultury
w Mirosławcu, a następnie Mszą Świętą celebrowaną przez Dziekana Dekanatu SP ks. prałata płk Janusza RADZIKA w hangarze na lotnisku w Mirosławcu.
Wieczorem upamiętniając tragiczną chwilę - godzinę 19.07 z dnia 23 stycznia 2008 roku przed pomnikiem ofiar katastrofy w obecności rodzin, Dowódcy 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych oraz przybyłych gości, zostały odczytane nazwiska ofiar samolotu CASA C-295M.

Wygenerowano w sekund: 0.02
2,374,266 unikalne wizyty